Upadłość konsumencka 2019 – dlaczego nic się nie zmieni?

Upadłość konsumencka 2019 nie będzie różniła się zasadniczo niczym od upadłości konsumenckiej 2018. Prace nad zapowiadaną i wyczekiwaną przez ostatni rok nowelizacją Prawa upadłościowego zostały bowiem definitywnie zakończone – projekt trafił oficjalnie do kosza. Ministerstwo Sprawiedliwości wprawdzie zapowiedziało, że zostaną podjęte prace nad nowym projektem zmian przepisów upadłościowych, jednakże jak na razie nie wiadomo kiedy to nastąpi.

Upadłość konsumencka 2020 – kiedy wejdzie w życie? – wpis TUTAJ

Do zaniechania prac nad dotychczasowym projektem nowelizacji Prawa upadłościowego miały przyczynić się zbyt liczne zastrzeżenia co do zaproponowanych w nim rozwiązań mających usprawnić procedurę upadłości konsumenckie. Zastrzeżenia te pochodził zarówno ze strony sądów, jak i instytucji finansowych (z opiniami do projektu możesz zapoznać się TUTAJ). Jednakże najwięcej kontrowersji wzbudził pomysł liberalizacji przesłanek ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Zgodnie z przyjętymi założeniami upadłość miała być bowiem ogłaszana także w stosunku do dłużników, którzy w sposób zawiniony (z pełną premedytacją) popadli w stan niewypłacalności. Pomysł ten również w mojej ocenie był zbyt daleko idący. Według mnie wystarczającym byłoby już samo rozszerzenia stosowania klauzuli względów słuszności i względów humanitarnych na przypadki powstania stanu niewypłacalności w wyniku rażącego niedbalstwa dłużnika.

Niemniej to nie strach przed ewentualnymi nadużyciami wynikającymi z liberalizacji przesłanek ogłoszenia upadłości był główną przyczyną zarzucenia prac nad dotychczasowym projektem nowelizacji. Ustawodawca „przestraszył się” zupełnie czegoś innego, a mianowicie paraliżu sądów upadłościowych.

Wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej z roku na rok przybywa. Rozpoznawaniem tych wniosków i późniejszym prowadzeniem spraw upadłościowych zajmują się natomiast jedynie wybrane sądy – sądy upadłościowe. Tym czasem w całym kraju mamy jedynie 30 sądów upadłościowych. W związku z powyższym już teraz w niektórych sądach czeka się nawet pół roku na samo rozpoznanie wniosku. Biorąc pod uwagę ewentualny gwałtowny wzrost liczby nowych sprawa, który mógłby nastąpić po liberalizacji przesłanek ogłoszenia upadłości konsumenckiej, doszłoby do paraliżu sądownictwa upadłościowego. Należy przy tym zaznaczyć, że sądy upadłościowe nie zajmują się jedynie sprawami o upadłość konsumencką. Prowadzą ona również postępowania restrukturyzacyjne i postępowania upadłościowe przedsiębiorców. Ich należyte funkcjonowanie ma zatem niezwykle istotne znaczenie dla gospodarki kraju.

Nie ma zatem co liczyć na szybką nowelizację upadłości konsumenckiej, a przynajmniej w zakresie liberalizacji przesłanek jej ogłoszenia. W mojej ocenie również upadłość konsumencka 2020 nie będzie się różniła niczym istotnym od tej z poprzednich lat. Niemniej trzeba mieć na uwadze, że rok 2019 to rok wyborów parlamentarnych, a co za tym idzie wszystko jest możliwe.

Upadłość konsumencka 2019 – więcej informacji

Jeżeli jesteś zainteresowany tematem upadłości konsumenckiej zajrzyj na mojego bloga www.upadłośćkonsumencka.com.pl – link TUTAJ.

Ponadto sporo przydatnych informacji znajdziesz na forum upadlosckonsumencka.org – link TUTAJ.

Jeżeli natomiast chcesz zlecić poprowadzenie swojej sprawy o ogłoszenie upadłości napisz do mnie na maila mh@kancelariamh.pl

Upadłość konsumencka 2019
Upadłość konsumencka 2019

Komentarze 8

  • Skąd ma Pan informację że „oficjalnie” projekt trafił do kosza i gdzie ta informacja się znajduje? Projekt ciągle widnieje na stronie rządowego centrum legislacji, a jeszcze w październiku ubiegłego roku minister Warchoł podtrzymywał mimo nieprzychylnych opinii sądów że prace nad ustawą będą kontynuowane w kierunku liberalizacji zasad oddłużania.

    • Trafił do koszta i wrócił w zmienionej wersji 07 marca. Aktualne informacje dostępne TUTAJ. Niestety nadal nie wiadomo jak to się ostatecznie skończy. Rok 2019 nie wypalił. Może z rokiem 2020 się uda.

  • Pracę na nowelizacją są już zaawansowane i na pewno pozytywna zmianą będzie możliwość odfluzebia osób, które wpadły w spiralę kredytową. Nie będzie takiej uznaniowosci Sędziów.

    • Prace nad nowelizacją trwają już od maja 2017 r. To czy są zaawansowane, czy też nie nie przesądza o tym czy zmiany wejdą i w jakim kształcie. Wszystko było szykowane pod rok 2019 i na ostatniej prostej się rozmyślili. Temat na nowo wrócił dopiero teraz w marcu.

  • Moim zdaniem nie jest argumentem 30 sądów które się tym zajmują!!!Można bez problemu dodać następne 90 w sądach rejonowych!!!!

    • Problem jest w tym, że nie tylko sądy upadłościowe są przeciążone. Praktycznie cały system działa na granicy wytrzymałości. To nie jest jedynie brak sędziów, ale i protokolantów, asystentów, pracowników sekretariatów. Na sam odpis pisma niekiedy czeka się już po kilka tygodni. Ostatnio w jednej sprawie zarządzenie wydane 03 marca zostało wysłane dopiero 08 kwietnia. Sędzie wydał, a w sekretariacie są takie braki, że nie miał kto fizycznie tego wysłać. Tak jest już w zasadzie wszędzie.

  • […] jak pisałem w jednym ze wcześniejszych wpisów Upadłość konsumencka 2019 – dlaczego nic się nie zmieni? upadłość konsumencka 2019 nie różniła się i już nie będzie się różnić od upadłości […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *